Myślistwo jest sztuką łowiecką, która w Polsce od lat cieszy się niegasnącą popularnością. Po polowaniu członkowie związków i kół łowieckich muszą starannie zabezpieczyć zwierzynę. Co zrobić, by zachować najwyższą jakość mięsa? Niezastąpione okazują się chłodnie myśliwskie. Jaka aparatura pomiarowa powinna się w nich znaleźć?
Co to jest chłodnia myśliwska?
Chłodnie myśliwskie, jak wskazuje ich nazwa, służą jako magazyn na świeże tusze zwierzęce. To rodzaj komory chłodniczej, w której panuje kontrolowana atmosfera, optymalna wilgotność i temperatura powietrza. Czym różni się tego typu urządzenie od standardowej chłodziarki lub zamrażarki? Ma ono kilka charakterystycznych elementów, takich jak:
- wolna przestrzeń zamiast systemu półek i przegród,
- haki lub ruszty – umieszczone w górnej części chłodni,
- gładka podłoga z rowkiem lub odpływem,
- system wentylacji, umożliwiający stały wyciąg nieświeżego powietrza.
Jakie są rodzaje chłodni myśliwskich?
Istnieją różne rodzaje chłodni myśliwskich, na przykład: chłodnie stacjonarne lub mobilne, przenośne lub zainstalowane na stałe w budynkach. W warunkach polowych sprawdzają się niewielkie chłodnie kontenerowe. Można je zainstalować w pojazdach dostawczych bądź ustawić bezpośrednio na gruncie i podpiąć do agregatu.
Punkty skupu dziczyzny i zakłady przetwórcze wyposażone są w systemy pomieszczeń chłodniczych. Inne chłodnie myśliwskie przeznaczone są w nich do magazynowania tusz zwierzęcych, inne zaś do składowania mięsa sprawionego i przebadanego, przeznaczonego do sprzedaży.
Urządzenia kontrolno-pomiarowe w chłodni myśliwskiej
Przechowywanie świeżej dziczyzny nie jest łatwym zadaniem. Jak zachować wartość mięsa i uchronić je przed atakami pasożytów oraz namnażaniem się bakterii? Należy koniecznie zadbać o monitoring temperatury i wilgotności wewnątrz komory chłodzącej. Nowoczesne urządzenia chłodnicze są wyposażone w regulatory temperatury. Warto jednak dodatkowo sprawdzać poprawność ustawień termostatu za pomocą przenośnych mierników.
Do chłodni myśliwskich doskonale nadają się multi-rejestratory. To urządzenia łączące funkcje wilgotnościomierza i czujnika temperatury. Wystarczy umieścić je w jednym lub w kilku miejscach komory chłodniczej, by móc na bieżąco sprawdzać panujące w niej warunki. Czym się kierować przy wyborze urządzeń kontrolno-pomiarowych? Zwróćmy uwagę na to, czy:
- spełniają standardy systemu HACCP,
- mają ścianki zabezpieczone wodoodporną i światłoodporną obudową,
- umożliwiają zdalną obsługę i automatyczny zapis danych pomiarowych.
Chłodnia myśliwska – cena a jakość
Producenci, oferujący chłodnie dla myśliwych, mają różne rozwiązania i projekty, w tym małe, tanie chłodnie, łatwe w obsłudze i mobilne. To patent, ceniony głównie przez wytrawnych łowców i organizatorów polowań zbiorowych, którym zależy na zachowaniu jakości mięsa. Jaką chłodnie kupić? Warto zwrócić uwagę na to, że w branży chłodniczej niska cena urządzenia nie zawsze idzie w parze z jego funkcjonalnością. Najtańsze, używane modele chłodni mają często przestarzałe, analogowe mierniki temperatury. Są one też wykonane z niskiej jakości tworzyw i zużywają bardzo dużo energii.
Nowe i profesjonalne chłodnie myśliwskie kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. To urządzenia energooszczędne, spełniające wszelkie, aktualne normy sanitarne. Standardowo mają one:
- systemy zdalnego monitoringu temperatury oraz wilgotności,
- opcję alertów w razie wystąpienia nieprawidłowości czy usterek,
- zautomatyzowaną instalację wentylacji, umożliwiającą stałą wymianę powietrza i zachowanie optymalnych warunków wewnątrz komory chłodniczej.
Mroźnie a chłodnie kontenerowe dla myśliwych
W procesie magazynowania świeżego mięsa dzikich zwierząt bardzo ważną rolę odgrywają zarówno urządzenia chłodzące, jak i mroźnie. Pierwsze z nich przydają się bezpośrednio po polowaniu. Drugie są zaś niezastąpione na etapie magazynowania mięsa, przeznaczonego do sprzedaży. Czym różni się mroźnia od chłodni myśliwskiej? W chłodni zakres dopuszczalnych temperatur kształtuje się na poziomie od 0°C do 15°C. Mroźnia umożliwia przechowywanie mięsa w temperaturach od 0°C do - 30°C (i niższej, w zależności od modelu).
Co łączy chłodnie i mroźnie? Podstawowym warunkiem zachowania ich prawidłowej pracy są odpowiednio dobrane urządzenia pomiarowe. Dzięki wskazaniom czujników temperatury i wilgotności myśliwi oraz właściciele skupów utrzymują doskonałą jakość i wartość mięsa.