W dzisiejszych czasach nikt nie musi się już martwić o bezpieczeństwo swojego mienia, gdy znajduje się poza domem lub firmą. Zamiast prosić sąsiada o osobisty monitoring posesji albo zatrudniać firmę ochroniarską, wielu ludzi woli zainstalować detektor obecności z systemem alarmowym. Jak działa czujka obecności i czym się różni od czujników ruchu? Odpowiadamy.
Czujnik ruchu i obecności: różnice
Warto wiedzieć, że czujnik ruchu i detektor obecności różnią się przede wszystkim sposobem odbioru sygnałów, dochodzących z zewnątrz. Do zaktywizowania czujni obecności wystarczy nawet najdrobniejszy gest, mrugnięcie powieką czy poruszenie palcem. Detektory ruchu wykazują mniejszą czułość – wykrywają bowiem ruchy bardziej zamaszyste, takie jak: przemieszczanie się czworonoga i przejście człowieka.
Czujniki obecności mają maksymalny zasięg do kilku metrów i znajdują zastosowanie najczęściej wewnątrz pomieszczeń, na przykład w:
- łazienkach,
- kuchniach,
- przestrzeniach biurowych,
- zakładach przemysłowych i produkcyjnych.
Jak daleko sięga i jak działa czujka ruchu? Sensory ruchu mają zasięg od kilku do kilkunastu metrów i najczęściej są montowane na zewnątrz budynków i w większych pomieszczeniach, takich jak: magazyny bądź parkingi.
Jak działa czujnik ruchu?
Jak to się dzieje, że pod wpływem różnych zewnętrznych zjawisk włącza się czujnik ruchu? Zasada działania detektorów obecności i ruchu polega na tym, że zbliżający się do czujki człowiek lub zwierzę powoduje pewnego rodzaju zakłócenia. Każdą wykrytą anomalię czujnik ruchu interpretuje i zamienia w sygnał elektryczny. W zależności od typu urządzenia i jego funkcji, wykrycie ruchu lub obecności może spowodować:
- automatyczne włączenie świateł,
- uruchomienie alarmu,
- włączenie strumienia wody (w bezdotykowych umywalkach i spłuczkach),
- otwarcie lub zamknięcie drzwi, okien, bram garażowych.
Czujnik ruchu na podczerwień – zasada działania i zalety
Obecnie na rynku można znaleźć różne modele detektorów obecności i ruchu, wykorzystujące zjawisko podczerwieni (PIR) czy ultradźwięków. Jak działa czujka PIR (czujnik ruchu PIR)? Zasada działania tego sensora jest stosunkowo prosta i opiera się na zjawisku występowania podczerwieni, czyli fal elektromagnetycznych. Fale te emitują między innymi ciała ludzkie lub zwierzęce. Czujka PIR wychwytuje zmiany temperatur (widma podczerwieni) i wysyła sygnał dalej, do urządzenia, co skutkuje na przykład włączeniem oświetlenia.
Co sprawia, że wśród detektorów ruchu wciąż jednym z najchętniej wybieranych produktów pozostaje czujnik PIR? Zasada działania tego sensora jest prosta, a samo urządzenie można nabyć w niewygórowanej cenie i wysokiej jakości. Czujniki na podczerwień są trwałe, zapewniają komfort użytkownikom różnych, domowych lub publicznych sprzętów. W razie wystąpienia usterki czujkę lub jej elementy można szybko i łatwo wymienić bądź dodatkowo skonfigurować z instalacją inteligentną i oprogramowaniem na urządzenia mobilne.
Czujnik ruchu i obecności: ceny
Ile kosztuje w Polsce czujnik obecności osób? Ceny tego typu sensorów są bardzo zróżnicowane i zależą od specyfiki sprzętu, producenta czy dodatkowych funkcjonalności. Najprostsze czujniki ruchu na podczerwień w formie komponentów (wykorzystywanych między innymi do montażu instalacji antywłamaniowych i oświetleniowych) kosztują niewiele – to wydatek rzędu kilkunastu złotych. Bardziej zaawansowane sensory, na przykład takie, które nie reagują na ruch zwierząt, włączają się po zmierzchu lub oświetlają pomieszczenia, kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
Przeglądając oferty różnych sklepów nietrudno zauważyć, że nieco droższa od czujników ruchu jest czujka obecności – cena najtańszych, sufitowych czujek PIR wynosi aktualnie od 40 zł do 70 zł (podane kwoty nie stanowią oferty, są to uśrednione dane rynkowe). W katalogach różnych marek, takich jak UbiBot, można również znaleźć kompaktowe zestawy, składające się z różnych modeli czujników (ruchu, obecności, temperatury, wilgotności itd.). Jakim budżetem trzeba dysponować, by móc zamówić do swojej firmy lub na posesję inteligentny czujnik obecności? Cena każdorazowo ustalana jest indywidualnie ze sprzedawcą na podstawie analizy potrzeb oraz kosztu poszczególnych komponentów.