Kwasowość gleby jest czynnikiem, który wywiera istotny wpływ na wzrost różnych gatunków roślin uprawnych. Kiedy ziemia jest zbyt kwaśna lub silnie zasadowa, rośliny nie mogą się odpowiednio rozwijać. Każdy doświadczony plantator lub hodowca zna prosty sposób, jak sprawdzić odczyn podłoża – pomiary umożliwia tester pH gleby. Gdzie i dlaczego warto go stosować oraz jakie są jego podstawowe rodzaje? Odpowiadamy.
Co to jest odczyn glebowy pH?
Jak wskazuje sama nazwa, tester do badania pH gleby służy do dokonywania szybkiej analizy pH podłoża. Warto zatrzymać się w tym miejscu i odpowiedzieć na pytania: czym właściwie jest pH i jak rozumieć pojęcie odczyn glebowy? Skrót pH pochodzi od słów łacińskich potentium hydrogeni i oznacza wykładnik stężenia jonów wodorowych w roztworze. Odczyn glebowy stanowi właściwość gleby, zależną od proporcji jonów wodorowych i wodorotlenkowych. Stosunek obu typów jonów można badać zarówno w roztworze glebowym, jak i w glebie w postaci stałej.
W jaki sposób ustalić pH glebowe? W tym celu należy sięgnąć po przyrząd do sprawdzania kwasowości gleby. W Polsce występuje on pod kilkoma nazwami – jest to: kwasomierz, miernik pH ziemi lub pehametr.
Miernik kwasowości gleby: rodzaje
Obecnie na rynku dostępne są różne mierniki kwasowości gleby. Ze względu na sposób działania przyrządy te dzielą się na 2 podstawowe grupy:
- mierniki ręczne analogowe (z podziałką),
- mierniki cyfrowe z wyświetlaczem (profesjonalny miernik pH gleby często łączy w sobie funkcje pehametru, termometru i wilgotnościomierza).
Kolejny podział pehametrów glebowych dotyczy specyfiki ich pracy – urządzenie do mierzenia pH gleby może bowiem pracować autonomicznie albo stanowi część zaawansowanej aparatury pomiarowej, połączonej z systemem nawadniania. W sklepach stacjonarnych i internetowych dostępne są także przyrządy do mierzenia kwasowości gleby, przeznaczone do użytku prywatnego w domu lub zastosowań komercyjnych, w dużych gospodarstwach i na plantacjach roślinnych.
Elektroniczny tester pH – zastosowania
Niewielki przyrząd, jakim jest miernik zakwaszenia gleby, znajduje wiele różnych zastosowań. Sięgają po niego zarówno rolnicy, działający lokalnie, jak i plantatorzy, uprawiający rośliny na masową skalę. Przyrząd do mierzenia pH gleby sprawdza się w szklarniach, sadach, na łąkach i polach. Używają go firmy, zajmujące się organizacją i utrzymaniem terenów zielonych, a także leśnicy oraz producenci gleb ogrodniczych.
Elektroniczny miernik pH gleby ułatwia również codzienną pracę analitykom laboratoryjnym i kontrolerom jakości produkcji. Jest on też niezastąpionym narzędziem pracy osób, związanych z ochroną środowiska, monitorujących stan gleb w Polsce. W warunkach domowych miernik pH metr glebowy elektroniczny stosują hodowcy kwiatów doniczkowych oraz działkowicze, którzy chcą stworzyć optymalne warunki hodowli roślin uprawnych i ozdobnych.
Co wyróżnia dobry miernik pH gleby i dlaczego warto go mieć?
Dlaczego warto stosować przyrząd do pomiaru pH gleby? Co wyróżnia dobry tester pH ziemi? Badanie kwasowości podłoża jest jedną z podstawowych czynności, którą wykonują rolnicy, plantatorzy i sadownicy, chcąc uzyskać satysfakcjonujące plony, a tym samym – wysokie zyski po zbiorach. Kwasomierz-tester pozwala im ocenić stan gleby i uzdatnić ją w taki sposób, by odpowiadała potrzebom wybranych gatunków roślin.
Dobry przyrząd do badania pH gleby umożliwia dokonywanie szybkich i bardzo precyzyjnych analiz kwasowości gleby nawet wówczas, gdy próbka jest niewielka. Jest to wodoszczelny miernik, wyposażony w cienką sondę, która nie niszczy podłoża.
Jaki miernik pH gleby wybrać do użytku profesjonalnego?
W większych gospodarstwach rolnych, w laboratoriach i na plantacjach wadliwie działający miernik kwasowości ziemi, błędnie wskazujący wartości pH, może przyczynić się do poważnych strat! Jakie urządzenie do pomiaru kwasowości gleby jest więc odpowiednie do użytku profesjonalnego? Przed zakupem urządzenia warto zasięgnąć opinii producenta i dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę, wybierając czujnik pH gleby na potrzeby prowadzonej działalności.
Profesjonalny, elektroniczny miernik kwasowości gleby to urządzenie wielofunkcyjne. Jest on niezastąpiony podczas monitorowania wielkopowierzchniowych, wymagających upraw. Urządzenie współpracuje z inteligentnym oprogramowaniem i umożliwia stały, elektroniczny pomiar pH gleby, a także archiwizację oraz analizę zgromadzonych danych. W razie wykrycia nieprawidłowości, gdy odczyn podłoża jest zbyt kwaśny lub zasadowy, miernik gleby pH w trybie natychmiastowym sygnalizuje wystąpienie anomalii.