Chłodnia to wydzielona przestrzeń, która zapewnia odpowiednie warunki produktom wymagających przechowywania w niskich temperaturach. Dzięki niej możliwe jest nie tylko wydłużenie trwałości owoców i warzyw, ale również zachowanie ich walorów smakowych i wartości odżywczych. Poszczególne odmiany warzyw i roślin wymagają innych warunków przechowywania, dlatego ważne jest, aby chłodnia posiadała system kontroli temperatury. A jaki jest koszt budowy chłodni na owoce i warzyw oraz od czego zależy cena?
Zastosowanie chłodni
Chłodnia jest wydzieloną przestrzenią posiadającą komory i specjalistyczne przegrody, które wyposażone zostały dodatkowo w izolację termiczną. Chłodnia musi też cechować się paroszczelnością, a dzięki takiej budowie przechowywane w niej produkty są chronione przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Chłodnie znalazły swoje zastosowanie w wielu branżach. Są obecne w zakładach produkcyjnych, gastronomii, handlu, hurtowniach, służbie zdrowia i rolnictwie.
Budowa chłodni warzyw i owoców jest konieczna w przypadku każdego zakładu produkcyjnego oraz firm zajmujących się zbiorami. To właśnie od ich obecności zależy, jak długo produkty zachowają swoją trwałość i w jakim stanie trafią do sprzedaży. Chłodnie różnią się wielkością, ale również zastosowanymi technologiami. Mogą posiadać komory, w których panują inne warunki dostosowane do konkretnych gatunków produktów. To ważne w przypadku przechowywania różnego rodzaju warzyw i owoców. Jeżeli mamy do czynienia tylko z jednym gatunkiem, chłodnia może posiadać tylko jedną komorę. Przy budowie chłodni warzyw i owoców warto jest zwrócić uwagę na specjalne systemy monitorujące temperaturę i wilgotność powietrza. Dzięki temu precyzyjnie dopasujemy te parametry do wymagań produktów, a także możemy szybko reagować na ewentualne zmiany.
Budowa chłodni warzyw
Celem chłodni jest zapewnienie warzywom i owocom właściwych warunków termicznych i izolacyjnych. Możemy wyróżnić kilka rodzajów komór chłodniczych:
- Murowane, wolnostojące
- Wykonane z poliuretanowych płyt
- Całościowe montowane w budynku
- Komory modułowe
Budowa chłodni warzyw i owoców zawsze jest związana z montażem agregatu chłodniczego. W zależności od wielkości komory będzie to agregat pojedynczy lub też bardziej skomplikowany system składający się z kilku elementów. Jeżeli mamy do czynienia z komorami mroźniczymi, to konieczne jest zastosowanie szczególnie wydajnych systemów chłodzenia. Ma to duży wpływ na koszt budowy chłodni owoców i warzyw.
Obecnie stosuje się wiele zaawansowanych technologii, które sprawiają, że chłodnie na warzywa i owoce są praktycznie bezobsługowe. Montowane są systemy monitorujące temperaturę i wilgotność powietrza, a także instalacje, które same dostosowują te parametry do wymagań poszczególnych produktów. Ponadto systemy są wyposażone w specjalne zabezpieczenia, dzięki którym maksymalnie ograniczamy ryzyko wystąpienia awarii.
Od czego zależy koszt budowy chłodni na owoce i warzywa?
Koszt budowy chłodni warzyw i owoców jest uzależniony od bardzo wielu czynników. Na pewno duże znaczenie dla ceny ma wielkość chłodni. Im więcej produktów będziemy przechowywać, tym większa powinna być jego powierzchnia. Ponadto zróżnicowanie produktów wymaga realizacji projektów z uwzględnieniem kilku komór. Koszt budowy chłodni na warzywa i owoce jest też uzależniony od temperatury, jaka powinna w niej panować. Kluczowe jest dostosowanie wydajności chłodniczej zastosowanego agregatu, dzięki czemu możliwe będzie uzyskanie stałej pożądanej temperatury przy jednoczesnej neutralizacji strat cieplnych. Nie możemy zapominać o systemach monitorujących temperaturę i inne parametry w chłodni. Do ceny doliczamy też zabezpieczenia, dzięki którym unikamy awarii i tym samym strat. Zatem koszt budowy chłodni na owoce i warzywa zależy od:
- Wielkości chłodni i ilości komór
- Rodzaju izolacji
- Ilości towaru
- Wymaganej temperatury
- Czasu, jaki jest wymagany do schłodzenia warzyw i owoców
- Gatunku przechowywanych produktów
- Częstotliwości otwierania drzwi do chłodni
Chcąc otrzymać najlepszy produkt w korzystnej cenie, warto jest podjąć współpracę z profesjonalistą, który zaproponuje najlepsze rozwiązanie dostosowane do potrzeb firmy, ale też przechowywanych produktów. Koszt budowy chłodni na warzywa i owoce należy ustalić już na etapie projektowym, aby możliwe było opracowanie projektu zgodnego ze zdeklarowanym budżetem.