Posiadanie szklarni może pozwolić na szybsze hodowanie różnego rodzaju roślin, które będą nadawały się do zbiorów nawet od pięciu do sześciu tygodni wcześniej niż rośliny hodowane poza szklarnią. Aby jednak rośliny mogły zdrowo rosnąć i rozwijać się, w szklarni powinna panować odpowiednia temperatura oraz wilgotność powietrza. Jak można ją rejestrować? Na jakim poziomie rośliny będą najlepiej się rozwijały? Jak gorąco może być w szklarni? Jak temperatura wpływa na wilgotność powietrza w szklarni?
I wreszcie – jaki termometr wybrać do szklarni, aby być z niego zadowolonym?
Jak gorąco może być w szklarni?
Jak gorąco może być w szklarni, w której temperatura nie jest regulowana? W szklarni może być nawet od 37 do 40 stopni Celsjusza, co, jak można się domyślić, jest temperaturą bardzo wysoką i niewskazaną nawet jak na szklarnie. W takich warunkach nawet rośliny, które lubią ciepło, mogą zostać uszkodzone, a co za tym idzie – również spisane na straty.
Optymalna temperatura w szklarni
Jaka w takim razie powinna być optymalna temperatura w szklarni? Najlepiej, aby wynosiła ona do 27 stopni, ale nie była niższa niż 20 stopni. Dzięki temu większość roślin ciepłolubnych będzie mogła swobodnie się rozwijać i szybko dojrzewać. Z takiej temperatury na pewno ucieszą się pomidory, papryki czy ogórki. Nieco wyższą temperaturę preferują bakłażany, które najlepiej rozwijają się w 28 stopniach Celsjusza.
Temperatura a wilgotność w szklarni
Jak wiadomo, temperatura powietrza jak najbardziej wpływa na jego wilgotność, jednak w szklarni jest to zdecydowanie coś pożądanego. Dlaczego? Ponieważ dzięki wilgotności powietrza rośliny są w stanie odpowiednio się nawilżyć. Dlatego też w szklarni może panować wyższa wilgotność niż w pomieszczeniach domowych lub w innych miejscach, w których przebywają ludzie. W normalnych miejscach wilgotność powietrza powinna mieścić się w przedziale od 40 do 60 procent, natomiast w szklarni może ona wynosić od 50 do nawet 80 procent, co jest dobre dla roślin, ale niebezpieczne dla człowieka.
Po co w szklarni termometr?
Warto zainstalować w szklarni termometr, przede wszystkim po to, by trzymać rękę na pulsie, jeżeli chodzi o temperatury panujące w środku. Jest to bardzo ważne szczególnie w przypadku roślin, które muszą być wystawione na działanie konkretnych temperatur. Oczywiście, zamiast termometru można zainwestować w higrometr w szklarni, który oprócz temperatury będzie również mierzył wilgotność powietrza.
Jaki termometr wybrać do szklarni?
Jeżeli chodzi o termometr w szklarni, to zdecydowanie warto postawić na sprzęt, który będzie przesyłał powiadomienia SMS w momencie, w którym temperatura lub wilgotność powietrza przestanie być na optymalnym poziomie. Dzięki temu będziesz w stanie szybciej zareagować na ewentualne problemy i uratujesz swoje rośliny przed ewentualnymi stratami lub uszkodzeniami. Na szczęście z łatwością znajdziesz odpowiednie rejestratory temperatury z powiadomieniem SMS.