Wilgotność powietrza może wpłynąć pozytywnie bądź negatywnie na zdrowie i samopoczucie człowieka. Dlatego warto dbać o to, aby utrzymywać ją na pożądanym, optymalnym poziomie. Niestety, dość często zdarza się tak, że poziom wilgoci w pomieszczeniach jest zbyt niski lub zbyt wysoki. Ma na to wpływ bardzo wiele czynników, a jednym z nich jest obecnie panująca temperatura powietrza. Co jednak może się stać jeżeli poziom wilgotności w powietrzu będzie niebezpiecznie niski? Czego możesz oczekiwać od takiego stanu?
Jak zmierzyć poziom wilgoci w powietrzu?
Na samym początku warto dowiedzieć się, w jaki sposób w ogóle można zmierzyć poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Można tego dokonać za pomocą specjalnego urządzenia, jakim jest higrometr. Na rynku występuje wiele rodzajów higrometrów włosowy, kondensacyjny, elektrolityczny oraz termohigrometr. Warto wiedzieć że ten ostatni rodzaj oprócz wykonywania pomiaru wilgotności powietrza mierzy również temperaturę. Zdecydowanie warto posiadać tego typu sprzęt na własność przede wszystkim dlatego, że dzięki niemu będziesz bardzo dobrze poinformowany.
Jaki jest optymalny poziom wilgoci w powietrzu?
Dla wielu ludzi zasadniczym pytaniem w tym momencie jest: jaki jest optymalny poziom wilgotności powietrza? Przedział ten zawiera się w wartościach od 40 do 60 procent - oznacza to że poniżej tych wartości jest zbyt niska wilgotność powietrza a powyżej powietrze jest zbyt wilgotne. Dlatego też należy dbać o to aby poziom wilgoci w powietrzu zawsze znajdował się w tym przedziale.
Czy temperatura wpływa na poziom wilgoci?
Najprościej rzecz ujmując: tak temperatura jak najbardziej ma wpływ na poziom wilgotności w powietrzu. Jednak chcąc bardziej to wszystko uściślić warto wspomnieć o tym, że gdy jest zimno, to powietrze staje się zbyt suche, a gdy jest gorąco, to powietrze jest mokre. Co ciekawe, naprawdę wilgotne powietrze można uświadczyć tuż przed burzą. Jak zatem widać, nie można ignorować wagi temperatury i warto zaopatrzyć się w dobrej jakości termometr, który będzie podawał dokładne miary.
Jakich negatywnych skutków można spodziewać się, gdy wilgotność jest zbyt niska?
Jeżeli wilgotność w powietrzu jest zbyt niska to można spodziewać się wielu negatywnych skutków. Jak już zostało wspomniane, niska wilgotność powietrza nie jest dla człowieka korzystna. Jednak, co to dokładnie znaczy? Czego można się spodziewać? Przede wszystkim suche powietrze wysusza skórę - a co za tym idzie sprawia, że staje się ona bardziej podatne na pęknięcie oraz zranienia. Ponadto, suche powietrze wysusza też oczy, które pieką. W najgorszych przypadkach trzeba zacząć używać leczniczy w kropli do oczu. Nie można również zapominać o tym, że suche powietrze wysuszę także śluzówki nosa, przez to ciężej jest oddychać. Dodatkowo, warto mieć również świadomość, że w suchym powietrzu lata więcej kurzu, co może okazać się bardzo uciążliwe szczególnie dla osób zmagających się z alergiami.
Jak utrzymać odpowiedni poziom wilgoci w pomieszczeniu?
Znając zagrożenia wynikające ze zbytniego przesuszenia powietrza można w końcu zająć się zapobieganiu im. Jak to zrobić? Wystarczy, że będziesz używać nawilżacza powietrza, który będzie uruchomiony przez cały dzień. Jeżeli jednak nie posiadasz nawilżacza i nie chcesz go kupować, to możesz spróbować wywietrzyć pokój kilkukrotnie w ciągu dnia. Bardzo sprytnym sposobem na poradzenie sobie z suchością powietrza jest położenie wilgotnych ręczników na włączonym kaloryferze. To wszystko powinno pozwolić Ci na utrzymanie wilgotności w pomieszczeniu na optymalnym poziomie.