Wilgotność powietrza bardzo wpływa na samopoczucie człowieka – zarówno wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych, jak i na zewnątrz. Zarówno zbyt suche, jak i zbyt wilgotne powietrze jest niebezpieczne dla zdrowia człowieka, a także dla funkcjonowania sprzętów. Dlatego tak ważne jest to, aby dbać o to, aby poziom zawilgocenia powietrza zawsze był na odpowiednim poziomie. Na szczęście są sposoby na to, aby to kontrolować – jedne z nich są płatne, inne darmowe. Warto o to dbać przede wszystkim ze względu na własny komfort, który może ucierpieć w innym przypadku. Jaka powinna być odpowiednia wilgotność powietrza? Jakich skutków można spodziewać się, jeśli wilgoć w powietrzu jest zbyt wysoka?
Jak zbadać, jaka jest wilgotność powietrza?
Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest dowiedzenie się, jaka panuje wokół ciebie wilgotność powietrza. Sugerując się tym, co można znaleźć w Internecie na stronach poświęconych pogodzie, możemy być pewni tego, że nie dostaniemy dokładnych informacji na temat wilgotności. Na szczęście zawsze można zaopatrzyć się w specjalny sprzęt taki, jak higrometr, za pomocą którego z łatwością można zmierzyć poziom wilgotności powietrza. Można zafundować sobie chociażby psychrometr, który oprócz wilgotności, mierzy także dokładną temperaturę. Takie urządzenia można z łatwością zdobyć przez Internet, a także w każdym większym supermarkecie stacjonarnym.
Jaka powinna być odpowiednia wilgotność powietrza?
Jeżeli masz już higrometr, to z pewnością zastanawiasz się nad tym, jaka wilgotność powietrza jest najbardziej optymalna dla człowieka. Prawda jest taka, że najbardziej odpowiednia będzie wilgotność powietrza na poziomie od 40 do 65%. Wszystko, co jest poniżej tych wartości, oznacza, że powietrze jest zbyt suche, a wszystko co jest powyżej, że powietrze jest zbyt wilgotne. Warto zatem starać się utrzymywać poziom wilgotności powietrza na optymalnym poziomie, jeżeli nie przez cały czas, to przez większość czasu. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych sytuacji, groźnych dla swojego zdrowia.
Jakie skutki niesie za sobą zbyt duża wilgotność powietrza?
Skutki zbyt dużego poziomu wilgotności powietrza są naprawdę rozległe. Warto rozpocząć od problemów, które mogą przytrafić się przedmiotom nieożywionym. Gdy powietrze jest zbyt mokre, to na ścianach mogą pojawić się grzyby oraz pleśnie, które szybciej rozwijają się również na produktach spożywczych. Ponadto, wilgoć negatywnie wpływa również na działanie sprzętów elektronicznych, które psują się znacznie szybciej niż powinny. Jeżeli natomiast chodzi o to, jak nadmierna wilgoć wpływa na zdrowie człowieka, to przede wszystkim warto podkreślić fakt, że znacznie utrudnia ona oddychanie. Ponadto, negatywnie wpływa również na ataki alergii, szczególnie u osób które uczulone są na pleśnie i grzyby. Oprócz tego, wilgoć sprawia, że ciężej goją się rany i częściej dochodzi do infekcji.
Jak utrzymać wilgotność powietrza na odpowiednim poziomie?
Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób można utrzymać wilgotność powietrza na odpowiednim poziomie. Sposobów jest wiele. Przede wszystkim, warto co jakiś czas otwierać okna, aby powietrze wewnątrz budynku zdołało się wymienić. Można także stosować specjalne osuszacze powietrza, które można kupić w sklepach stacjonarnych oraz przez Internet. Przy małych wahaniach wilgoci można również stosować pochłaniacze, które są w stanie pochłonąć nieco wilgoci z powietrza. Przy większych problemach, warto skorzystać z usług firm, które profesjonalnie zajmują się osuszaniem wnętrz.
Co jeżeli wilgotność powietrza jest zbyt niska?
A co, jeżeli powietrze jest zbyt suche? Takie sytuacje również się zdarzają. Zbyt suche powietrze również jest niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ wysusza skórę, włosy, oczy a nawet śluzówki nosa, przez co bardzo utrudnia oddychanie. Gdy jest zbyt sucho, to w powietrzu lata więcej kurzu oraz brudu, który również negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Warto zatem unikać nie tylko zbyt wilgotnego powietrza, ale również tego, które jest zbyt przesuszone.