Inkubacja jaj w aparatach lęgowych nie jest sprawą prostą. Wyhodowanie zdrowych i silnych piskląt wymaga zapewnienia odpowiednich warunków środowiskowych. Kilka podstawowych parametrów o które hodowca musi zadbać to:
- Temperatura w inkubatorze podczas wylęgu jaj
- Temperatura i czas inkubacji jaj ptaków
- Wilgotność w inkubatorze lęgowym
Temperatura w inkubatorze podczas wylęgu jaj
Kontrola temperatury podczas inkubacji jest bardzo ważnym parametrem wpływającym na pomyślny wylęg piskląt. Nawet małe różnice temperatury mogą wpływać na obniżenie się liczby pisklaków. Zarodek rozwijający się w jaju podczas procesu inkubacji jest bardzo wrażliwy na zmiany temperatury, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój pisklęcia począwszy. Ponieważ wahania temperatury w inkubatorze mają większe znaczenie niż sam poziom temperatury, to ważne jest aby inkubacja przebiegała w stałych warunkach termicznych, a różnice temperatur nie przekraczały 0,25°C.
Inną sprawą na którą należy zwracać uwagę jest to, że temperatura w komorze lęgowej jest niższa na niższych półkach. Ma to znaczenie szczególnie w inkubatorach bez wymuszonej wentylacji. W inkubatorach takich temperatura jest różna w zależności od miejsca gdzie ją zmierzymy. Dlatego powinno się monitorować ją w kilku miejscach. Samo zróżnicowanie temperatur na różnych poziomach urządzenia nie ma szkodliwego wpływu na wylęg jaj.
Wilgotność w inkubatorze lęgowym
Krótkoterminowe wahania wilgotności nie mają większego znaczenia jednak średnia wilgotność mierzona higrometrem w okresie inkubacji musi znajdować się w pobliżu osiągnięcia optymalnej utrata masy jaja. Należy uważać, aby wysoka wilgotność nie utrzymywała się zbyt długo.
Zbyt wysoka wilgotność może spowodować utonięcie pisklęcia w wodzie, która zbierze się w jajku. Komora powietrzna, która jest aparatem tlenowym dla przyszłego pisklęcia musi rosnąć w odpowiednim tempie. Jajko oddaje przez skorupę wodę i pobiera tlen. Jeśli komora powietrzna będzie zbyt mała, to pisklę nie będzie miało czym oddychać.
Z kolei zbyt niska wilgotność może spowodować wyschnięcie skorupy i błony jajka. Pisklę, które przykleiło się z tego powodu do ściany skorupki może nie mieć siły na opuszczenie go. Zbyt mała wilgotność prowadzi więc do nieudanych lęgów.
W jaki sposób hodowcy drobiu mogą zabezpieczyć się przez nieudanymi lęgami?
Jeśli jesteś hodowcą drobiu, to masz szansę poradzić sobie z problemem utraty kontroli nad swoją hodowlą i utraty lęgu na przykład na skutek awarii zasilania. Jeśli inkubator zostanie w niekontrolowany sposób wyłączony w trakcie całego procesu, to może doprowadzić to do znacznych szkód.
Temperaturę i wilgotność w inkubatorze warto kontrolować również dlatego, że ma ona duży wpływ na rozwijający się zarodek. Przy temperaturze 40.5°C dochodzi do urazu cieplnego, przy 35°C mamy duży potencjał wylęgowy, ale już przy 27°C rozwój zostaje zawieszony, natomiast przy -2°C dochodzi do urazu z powodu zimna.
Temperatura jest więc najważniejszym parametrem inkubatora. Jeśli pozwolimy skorupce jaja prawidłowo rozwijać sie w odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza podczas całego procesu inkubacji, to możemy spodziewać się doskonałych rezultatów.
Ponieważ inkubacja jest bardzo wymagająca pod kątem wymagań temperaturowych i wilgotnościowych, to należy stale zwracać na te dwa czynniki uwagę. Tak, aby nie uszkodzić embrionu. Z pomocą przychodzą urządzenia, które w sposób ciągły monitorują warunki w inkubatorze i przekazują na czas informacje o wszelkich zmianach.
Dzięki temu można mieć stały dostęp do informacji o warunkach otoczenia i pewność, że jeśli coś pójdzie nie tak w inkubatorze wylęgowym, to hodowca może natychmiast zareagować i zająć się problemem zanim pojawią się straty.
To właśnie na tym polu z pomocą przychodzi system do zdalnego pomiaru temperatury i wilgotności UbiBot.
Jak zdalny pomiar temperatury przez internet może pomóc?
UbiBot jest zaawansowanym rozwiązaniem pozwalającym chronić lęgi zbierając i przesyłając informacje takie jak temperatura, wilgotność i natężenie oświetlenia. Dane przesyłane są przez bezprzewodowe czujniki temperatury korzystające z połączenia WiFi. Dane te synchronizują się automatycznie z dowolnym urządzeniem użytkownika systemu, takim jak smartfon, tablet czy komputer, mającym połączenie z internetem.
Do synchronizacji i udostępniania zebranych danych pomiarowych UbiBot wykorzystuje nowoczesną platformę IoT (Internet of Things) w celu ciągłego monitorowania, udostępniania i synchronizacji danych między czujnikami, które znajdują się w wylęgarni drobiu.
W praktyce oznacza to, że personel nadzorujący inkubatory zostanie natychmiast powiadomiony w momencie, gdy temperatura w inkubatorze zacznie gwałtownie rosnąć lub spadać.
Bezprzewodowy pomiar temperatury i wilgotności to sposób na niezawodne dostarczanie informacji z bezprzewodowych czujników działających jako termometr do zdalnego pomiaru temperatury przez WiFi, które alarmują na bieżąco jeśli w inkubatorze lęgowym zajdą jakiekolwiek zmiany, na które należy zareagować.
Nowoczesne rozwiązanie problemu
Inteligentne urządzenia UbiBot posiadają wbudowane czujniki, a dzięki małym rozmiarom urządzenia, można zamontować je w dowolnym miejscu inkubatora. Dodatkowo do rejestratorów tych można podłączyć zewnętrzne czujniki temperatury.
Urządzenia synchronizują się poprzez platformę UbiBot IoT w zadanych przez użytkownika odstępach czasu, co pozwala na ciągłe monitorowanie i przesyłanie informacji do aplikacji UbiBot zainstalowanej np. na smartfonach personelu wylęgarni.
Użytkownicy mogą korzystać z zaawansowanych opcji alertów, które pozwalają wybrać, kiedy mają zostać zaalarmowani. Powiadomienia o alarmach mogą być przesyłane na wiele sposobów. Usługa ta obejmuje alarm w aplikacji na telefonie, email, SMS a nawet połączenie głosowe. Tworząc nową regułę alertu można wybrać jedną z nich lub kombinację wszystkich metod jednocześnie. Jest to możliwie dla każdego czujnika i dla dowolnego parametru, takiego jak temperatura, wilgotność w inkubatorze do jaj czy oświetlenie.
Warto zauważyć, że wszystkie urządzenia UbiBot rejestrują dane również wtedy, gdy są offline (np. w przypadku awarii WiFi), co oznacza, że żadne odczyty nie zostaną utracone nawet w przypadku chwilowego braku internetu.
System oferuje opcję monitorowania online, która ostrzega, gdy któreś z urządzeń rejestrujących wyłączy się z jakiegokolwiek powodu lub nastąpi utrata komunikacji z nim przez określony okres czasu.
Opcje współdzielenia danych pomiarowych
Kolejną świetną funkcją, którą zapewnia UbiBot, jest udostępnianie danych z urządzeń pomiarowych. Oznacza to, że możesz dzielić się danymi pomiarowymi z każdą osobą, której powinna móc monitorować Twój inkubator. W ten sposób współpracownik, członek rodziny, przyjaciel lub kolega może zainterweniować, jeśli coś pójdzie nie tak.
Dlaczego zdalny pomiar ma znaczenie?
UbiBot został stworzony z myślą o kontrolowaniu warunków i ratowaniu życia zwierząt, którymi opiekują się ludzie. System wnosi nową jakość do opieki nad hodowlą piskląt, ponieważ teraz możesz możesz monitorować, kontrolować i dbać o swoje cenne zwierzęta z dowolnego miejsca.
Kupując rozwiązanie UbiBot, nie tylko dostajesz sprzęt, który będzie pracował dla Ciebie, ale przede wszystkim zyskujesz dodatkowy zestaw oczu i uszu, które pozwalają na monitorowanie inkubatora, nawet gdy nie ma Cię w pobliżu. Nasze rozwiązanie jest doskonałym wyborem dla każdego, kto dba o swoje zwierzęta i chce by rozwijały się w zdrowym środowisku.