Każdy rodzic chce, aby jego pociecha mogła żyć w jak najlepszych warunkach. Nie oznacza to jednak wyłącznie warunków materialnych, ale także te pogodowe. Dzieci mają tendencję do szybkiego łapania najróżniejszych zakażeń, dlatego, aby je chronić, wielu rodziców stara się zapewnić w ich pokojach dobrej jakości powietrze. Co to oznacza? Przede wszystkim odpowiednią temperaturę oraz wilgotność. Wielu rodziców z pewnością zadaje sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje mogą czekać zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci, które przebywają w pomieszczeniach zbyt wilgotnych lub suchych. Jak nawilżyć powietrze w pokoju dziecka czy niemowlaka? Czy są do tego potrzebne odpowiednie urządzenia? Czym mierzyć poziom wilgotności w pomieszczeniach?
Jakie konsekwencje ma przebywanie w pomieszczeniu ze zbyt suchym powietrzem?
Zbyt suche powietrze nie jest bezpieczne dla człowieka – niezależnie czy jest dzieckiem, czy też osobą dorosłą. Zbyt suche pomieszczenie wysusza skórę i sprawia, że ona pęka, wysusza także oczy oraz śluzówki w nosie. Gdy powietrze jest zbyt mało wilgotne, to ciężko się oddycha, a w powietrzu fruwa więcej kurzu, który dodatkowo utrudnia oddychanie. Oprócz tego, gdy jest zbyt sucho, to człowiek łatwiej może nabawić się wszelkiego rodzaju infekcji. Nie można także zapomnieć o tym, że cierpią także różnego rodzaju sprzęty czy jedzenie, które znacznie szybciej niż w normalnych warunkach czerstwieje i się wysusza.
Jakie konsekwencje ma przebywanie w pomieszczeniu ze zbyt wilgotnym powietrzem?
Zbyt wilgotne powietrze także nie jest dobre ani dla dorosłego, ani tym bardziej dla dziecka. Wilgoć sprawia, że wszystko pleśnieje – łącznie ze ścianami, na których pojawia się grzyb. Przebywanie w miejscach zagrzybionych jest niebezpieczne dla zdrowia. Ponadto, sama wilgoć negatywnie wpływa na samopoczucie dziecka czy dorosłego. Z pewnością wielokrotnie zdarzyło ci się mieć trudności z oddychaniem ze względu na to, że powietrze było ciężkie z powodu wilgoci. Oprócz tego wilgoć negatywnie wpływa na sprzęty – szczególnie te elektroniczne, które w zawilgoconych pomieszczeniach szybciej się psują i wymagają naprawy lub wymiany.
Jaka jest odpowiednia wilgotność powietrza?
Jaki jest optymalny poziom wilgotności w pokoju dziecka? Odpowiednia wilgotność powietrza oscyluje pomiędzy 40, a 60%. Zbyt suche powietrze jest wtedy, gdy wartości procentowe spadają poniżej 40%, natomiast zbyt wilgotno jest wtedy, gdy wartości są wyższe od 60%. Czy takie sytuacje zdarzają się często? Jak najbardziej. Podczas zimowych miesięcy, gdy w domu włączone jest ogrzewanie, można spodziewać się tego, że wilgotność powietrza notorycznie będzie znajdowała się poniżej normy. W takich przypadkach trzeba starać się za wszelką cenę nawilżyć powietrze. Natomiast latem powietrze często jest mocno wilgotne, więc trzeba je osuszać na wszelkie możliwe sposoby.
Pokój dziecka – jak utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia?
Jest wiele sposobów na to, by utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia w pokoju dziecka. Oczywiście najskuteczniejszym z nich jest zainwestowanie w dobrej jakości nawilżacz powietrza, który emitowałby bezpieczną parę. Takich urządzeń jest na rynku naprawdę mnóstwo w różnych przedziałach cenowych, dzięki czemu z pewnością każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie. Jeżeli jednak nie chcesz inwestować w drogi sprzęt, zawsze możesz rozwiesić ręczniki na ciepłych kaloryferach – nie daje to takich dobrych efektów, jak nawilżacz powietrza, jednak zdecydowanie jest dobrym pomysłem.
Czy potrzebne są specjalistyczne nawilżacze?
Czy nawilżacze są Ci potrzebne, aby zapewnić w domu (w tym w pokoju dziecięcym) odpowiedni poziom nawilżenia powietrza? Na pewno są w stanie bardzo to ułatwić. Nie są jednak niezbędne. Oprócz tricku z ręcznikami na ciepłych kaloryferach (a zatem działającym tylko wtedy, gdy jest włączone ogrzewanie) można także zacząć często wietrzyć pomieszczenia. Warto to robić nawet kilka razy dziennie, jeżeli najdzie taka potrzeba. Dzięki temu, suche powietrze, które zebrało się w pomieszczeniu, zostanie zastąpione nowym powietrzem z zewnątrz, które już tak suche nie jest. Zdecydowanie warto wypróbować ten sposób.