Wilgotność powietrza to nic innego, jak poziom zawartości pary wodnej w powietrzu. To od wilgotności powietrza w dużej mierze zależy, jak ludzie czują się przesiadując w danym pomieszczeniu. Wilgotność powietrza wpływa także na działanie sprzętów znajdujących się w pomieszczeniu oraz na przydatność do użycia różnorodnych produktów spożywczych. Nic więc dziwnego, że w wielu branżach istotne jest sprawdzanie pomiaru wilgotności powietrza, aby zapewnić sprzętom bądź produktom optymalne warunki do pracy lub rozwoju.
Niestety, w domach często nie bada się poziomu wilgotności powietrza, a higrometr w przeciwieństwie do termometrów nie jest popularnym przyrządem, z którego się korzysta. A szkoda, bo znajomość tego, jaka jest wilgotność powietrza pozwoliłaby uniknąć sporej ilości nieprzyjemności i wpłynęłaby pozytywnie na samopoczucie mieszkańców domu.
Higrometr – przyrząd do mierzenia wilgotności powietrza
Higrometr jest przyrządem, który służy do mierzenia poziomu wilgotności powietrza. Na rynku można znaleźć różne rodzaje higrometrów: elektryczne, włosowe, kondensacyjne oraz psychometry. W obecnych czasach używa się praktycznie wyłącznie modeli elektrycznych oraz psychrometrów, ze względu na to, że są proste w obsłudze, a wyniki, jakie pokazują, są bardzo precyzyjne w przeciwieństwie do chociażby higrometrów włosowych, gdzie margines błędu może wynosić nawet do 7%!
Co się dzieje, gdy powietrze jest zbyt suche?
Są różne rodzaje wilgotności powietrza –suche, odpowiednie i zbyt wilgotne. Zbyt suche powietrze jest złe ze względu na to, że może powodować szereg problemów zdrowotnych. Przede wszystkim, najbardziej oczywistym problemem, jaki stwarza zbyt suche powietrze, jest suchość śluzówki nosa, a także suchość oczu oraz skóry. Dodatkowo zbyt suche powietrze może także prowadzić do powstawania infekcji i problemów z gardłem. Gdy w pomieszczeniu jest zbyt sucho, to w powietrzu jest znacznie więcej kurzu, co może negatywnie wpłynąć na osoby zmagające się z alergiami. Nie warto także zapominać, że im suchsze jest powietrze, tym bardziej negatywnie wpływa ono na to, w jaki sposób zachowują się warzywa i owoce pozostawione w temperaturze pokojowej.
Co się dzieje, gdy powietrze jest zbyt wilgotne?
Drugą stroną problemu jest mocne zawilgocenie powietrza, które także nie wpływa dobrze ani na zdrowie ludzi, ani na żywotność sprzętów czy produktów żywnościowych. Większość ludzi doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że im więcej jest wilgoci w powietrzu, tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że na ścianach bądź innych powierzchniach pojawi się pleśń lub inny rodzaj grzyba. Tego rodzaju nieprzyjemna niespodzianka jest trudna do pozbycia się i niebezpieczna dla zdrowia, szczególnie dla tych osób, które są zdiagnozowane na alergię na pleśń czy grzyby. Ponadto wilgoć w powietrzu jest też powodem występowania problemów z oddychaniem i uczuciem duszności. Nie można także zapominać o tym, że sprzęty działające w zawilgoconych pomieszczeniach szybciej się psują, a więc częściej trzeba je wymieniać.
Pory roku a wilgotność powietrza w pomieszczeniu
Od czego zależy wilgotność powietrza? Jednym z czynników są pory roku, które wpływają na to, jaki poziom wilgotności powietrza jest w pomieszczeniu. W trakcie gorącego lata najczęściej pomieszczenia są zawilgocone, ciężej jest oddychać, a na ciele pojawia się pot nawet wtedy, gdy człowiek się nie rusza z miejsca. Z kolei zimą, gdy trzeba ogrzewać pomieszczenie, to powietrze staje się przesuszone, co czuć przede wszystkim w nosie, na skórze oraz w oczach. Na szczęście w obu tych przypadkach istnieją sposoby na to, jak utrzymać właściwą wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których się przebywa.
Jak utrzymać prawidłową wilgotność powietrza w pomieszczeniu?
Jaka jest właściwa wilgotność powietrza? Jest to poziom pomiędzy 40 a 60%. Poniżej 40% wilgotności powietrze staje się zbyt suche, a powyżej 60% zbyt wilgotne. Jak zatem utrzymać prawidłową wilgotność powietrza w pomieszczeniach? Przede wszystkim warto jest otwierać okno zarówno latem, jak i zimą nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Dzięki temu powietrze z pomieszczenia wymieni się na nowe, świeże, o bardziej zrównoważonym poziomie wilgoci. Dodatkowo, jeżeli w pomieszczeniu jest sucho, to warto położyć wilgotny ręcznik na ciepłym kaloryferze, a gdy jest zbyt wilgotno, to warto zastosować specjalne pochłaniacze wilgoci.