Monitorowanie temperatury w lodówce jest potrzebne wielu branżom, takim jak branża spożywcza, czy farmaceutyczna. Jest to niezwykle istotne chociażby ze względu na to, że produkty znajdujące się w lodówkach, często wykorzystywane są przez ludzi. Muszą więc być odpowiedniej jakości, aby ich spożycie bądź wykorzystanie nie było dla człowieka niebezpieczne. Ponadto, warto wiedzieć, że takie monitorowanie temperatury jest nie tylko widzimisię konkretnego bistro czy apteki, ale odgórnym wymogiem.
Szczepionki – dlaczego muszą być przechowywane w odpowiedniej temperaturze?
Każda szczepionka jest różna – a więc różne muszą być temperatury ich przechowywania. Większość szczepionek jednak musi być przechowywana w niskich temperaturach od 2 do 8 stopni Celsjusza. Dlaczego tak jest? Oczywiście niektóre szczepionki, jak opracowana niedawno szczepionka na koronawirusa marki Pfizer muszą być przechowywane w temperaturze nawet -80 stopni Celsjusza. Jest to spowodowane tym, że dzięki niskiej temperaturze nie trzeba w inny sposób szczepionek konserwować. Niska temperatura sprawia, że bakterie tak szybko się nie namnażają. Oczywiście nawet w niskiej temperaturze szczepionek nie można przechowywać w nieskończoność.
Jaka jest odpowiednia temperatura dla szczepionek?
Jak już zostało wspomniane, każda szczepionka musi być przechowywana w innej temperaturze. Najpopularniejsze szczepionki przeciw grypie muszą być przechowywane w temperaturze 4 stopni Celsjusza. Wiele szczepionek dobrze radzi sobie w temperaturach znajdujących się pomiędzy 2, a 8 stopni Celsjusza – czyli naprawdę niskich. Oczywiście, istnieją szczepionki, które praktycznie muszą być bardzo dokładnie mrożone, aby ich właściwości mogły być odpowiednie w trakcie użycia. Zawsze trzeba zapoznać się z określeniami producenta dotyczącymi konkretnej szczepionki.
Jak monitorować temperaturę w lodówce ze szczepionkami?
Jak więc widać, monitorowanie temperatury w lodówce ze szczepionkami jest niezwykle istotne – musi być więc wykonywane przez odpowiednie urządzenia miernicze. Na szczęście, współcześnie na rynku można znaleźć wiele, różnorodnych czujników oraz rejestratorów temperatury, które można włożyć bezpośrednio do lodówki czy nawet zamrażarki. Tego rodzaju rejestratory powinny być równomiernie rozmieszczone po całej lodówce, ponieważ temperatura w różnych jej miejscach może być różna. Karta pomiaru temperatury w lodówce – czy jest potrzebna?
Wiele branż, takich jak branża spożywcza, musi prowadzić ewidencję pomiaru temperatury za pomocą specjalnej karty prowadzonej ręcznie. Czy tego rodzaju karta pomiaru temperatury musi być prowadzona również w aptekach lub w miejscach przechowywania szczepionek? Takie pomiary temperatury jak najbardziej muszą być wykonywane, jednak w branży farmaceutycznej mimo wszystko należy wyeliminować możliwość powstania błędu ludzkiego. Dlatego też współczesne urządzenia pomiarowe wysyłają pomiary temperatury bezpośrednio na komputer, co jakiś określony czas.
Jak rozmieścić termometry w lodówce?
Aby monitorowanie temperatury lodówki było miarodajne, musi być wykonywane odpowiednio. Oznacza to, że rejestratory temperatury muszą być w lodówce rozmieszczone w wielu miejscach. Dzięki temu uniknie się sytuacji, w której będzie się myśleć o tym, że w całej lodówce jest dokładnie taka sama temperatura, w momencie, w którym tak nie będzie. Dzięki rozmieszczeniu rejestratorów, pomiary będą znacznie dokładniejsze niż w momencie, w którym w lodówce znajdowałby się wyłącznie jeden rejestrator.
Rejestracja temperatury w lodówce
Rejestracja temperatury w lodówkach ze szczepionkami i lekami zgodnie z obowiązującymi przepisami w celu zdalnego monitorowania zapasów nigdy nie była łatwiejsza. Całkowity spokój umysłu zapewni Ci:
- Całodobowy monitoring temperatury w lodówce
- W pełni zautomatyzowane rejestrowanie pomiarów
- Bezpieczne przesyłanie danych przez WiFi / LTE
- Możliwość śledzenia położenia rejestratora na mapie podczas transportu szczepionek
- Bezpieczne przechowywanie odczytów temperatury w chmurze IT
- Bezpieczne przechowywanie odczytów temperatury w pamięci urządzenia o poj. 300 tys. pomiarów
- Powiadomienie SMS w przypadku wystąpienia alarmu
- Powiadomienia przez email i w aplikacji na telefon do wielu użytkowników jednocześnie
-
Funkcje chmury obejmujące rozbudowaną wizualizację i analizę danych oraz zarządzanie użytkownikami i urządzeniami
- Platforma IoT zapewniająca ciągły monitoring urządzeń i natychmiastowe powiadomienia o awarii sprzętu lub braku zasilania
O tym co to jest logger temperatury i do czego może służyć możesz przeczytać na naszym blogu.
Rejestrator temperatury w lodówce z powiadomieniem sms
Najprostszy zestaw do kontroli temperatury w lodówce z lekami składa się z:
- rejestratora z wbudowanym czujnikiem temperatury w zakresie od -20℃ do 60℃
- zewnętrznego czujnika temperatury na płaskim kablu w zakresie od -10℃ do 85℃
- kabla USB (zasilanie i transfer danych w trybie off-line)
- ładowarki USB 5V
Nie masz żadnych ograniczeń na liczbę rejestratorów temperatury szczepionek w systemie. Możesz dowolnie konfigurować każdy kanał cyfrowego termometru. Czujniki zewnętrzne dostępne są w kilku opcjach. Do urządzenia UbiBot WS1 możesz podłączyć nastepujące akcesoria:
- czujnik temperatury na płaskim kablu o długości 3m
- czujnik temperatury na okrągłym kablu o długości 3m
- czujnik temperatury na okrągłym kablu o długości 5m
Płaski kabel umożliwi Ci łatwe ułożenie go pomiędzy uszczelkami drzwi lodówki. Jeśli istnieje inna możliwość przełożenia kabla sensora do wnętrza lodówki z lekami, to można wykorzystać również zwykły kabel (3 lub 5-metrowy). Komunikacja pomiędzy czujnikiem na rejestratorem spełniającym rolę termometru odbywa się cyfrowo. Dlatego długość kabla nie ma znaczenia. Możesz zastosować przedłużacze USB o długości 5 i 10m bez ryzyka pogorszenia dokładności pomiarów. Niektórzy klienci stosują z powodzeniem przedłużacze o dł. 20m.
Sposób montażu
Urządzenie pomiarowe możesz zainstalować:
- w środku lodówki ze szczepionkami
- na zewnątrz lodówki mocując go np. do jej bocznej ściany
Wybór sposobu montażu zależy od jakości sygnału WiFi dostępnego w Twoim pomieszczeniu. Jeśli jest on słaby lub ściany lodówki skutecznie go tłumią, to lepiej zastosuj rozwiązanie drugie, w którym rejestrator jest na zewnątrz, a do środka lodówki wprowadzisz tylko czujnik temperatury.
Wybór czujników do monitorowania
W konsoli zarządzania możesz wybrać z których czujników (a właściwie kanałów) chcesz widzieć odczyty. WS1 posiada trzy wbudowane czujniki:
- czujnik temperatury
- czujnik wilgotności
- czujnik oświetlenia
a jeśli podłączysz do niego sondę zewnętrzną, to otrzymasz do dyspozycji jeszcze czwarty kanał do pomiaru temperatury.
Monitorowanie kriogeniczne szczepionek głęboko mrożonych
Najnowsza generacja programów szczepień przeciwko Covid-19 wykorzystuje szczepionki mRNA, które muszą być przechowywane w temperaturze -80°C (-112°F). Wiele istniejących rejestratorów danych nie jest w stanie mierzyć tak niskich temperatur. Rozwiązaniem jest bezprzewodowy rejestrator temperatury UbiBot GS1, który z czujnikiem PT100 może mierzyć temperatury do -200°C (-328°F).
Dodatkowo rejestrator temperatury GS1 w wersji GS1-PL4G1RS jest wyposażony w odbiornik GPS, który pozwoli Ci śledzić przemieszczanie się transportu ze szczepionkami na mapie Google w konsoli zarządzania. Taki zestaw do monitorowania temperatury w lodówce kriogenicznej zapewnia całodobowy monitoring temperatury w lodówce transportowanej pomiędzy punktami dystrybucji leków. Stały monitoring zapewniony jest dzięki wykorzystaniu do przesyłania danych pomiarowych karty SIM dowolnego operatora komórkowego. Łączność komórkowa umożliwia przesyłanie na bieżąco na Twoje konto UbiBot odczytów z czujnika temperatury umieszczonego w lodówce.
Powiadomienia SMS i przez połączenie telefoniczne
Niezależnie od tego ile i jakie rejestratory UbiBot posiadasz, możesz je wszystkie monitorować 24 godziny na dobę w jednym miejscu: platformie IoT producenta dostępnej przez internet.
Założenie konta i jego używanie jest bezpłatne. W przypadku większości zastosowań nie ma potrzeby wykupowania dodatkowych opcji abonamentowych. Opcje te są skierowane do użytkowników, którzy mają specyficzne wymagania dotyczące zarządzania i przechowywania danych pomiarowych, takie jak na przykład:
- pomiar temperatury z częstotliwością większą niż 1 minuta
- przechowywanie danych w chmurze IT dłużej niż 2 lata
Jeśli nie przeszkadza Ci, że po około dwóch latach Twoje najstarsze dane zostaną nadpisane przez najnowsze oraz nie potrzebujesz odczytów z częstotliwością np. co sekundę, to Plan Darmowy UbiBot zapewniający 200MB przestrzeni dyskowej i 1GB ruchu wychodzącego (liczonego miesięcznie) na pewno Ci wystarczy.
W ramach Planu Darmowego masz do dyspozycji:
- bezpłatne powiadomienia w aplikacji i w przeglądarce
- bezpłatne powiadomienia przez email
- monitorowanie dowolnej liczby urządzeń i czujników
- tworzenie dowolnej liczby alarmów
Powiadomienia SMS są odpłatne w każdym z dostępnych planów abonamentowych. Koszt jednego alarmu wysłanego przez SMS to $0.02 (równowartości około 7gr). Odpłatne są również powiadomienia głosowe. Koszt jednego połączenia alarmowego to $0.03.
Reguły alarmowe pozwolą Ci na wybór sposobu powiadomienia dla danego alarmu. Przykładowo, jeśli chcesz ustawić w systemie monitoringu temperatury w lodówkach alarm dla temperatury wyższej niż 8°C, to masz do wyboru nastepujące tryby powiadomień:
- alert jednorazowy
- opóźniony alert jednorazowy
- alert powtarzany (do 5 razy na godzinę z częstotliwością z jaką zbierany jest pomiar z danego kanału)
- opóźniony alarm ciągły
W panelu UbiBot wygląda to następująco:
Następnie masz do wyboru sposób przesłania Ci powiadomienia, w tym konfiguracji SMS.
Typ alarmu do wyboru (maksymalnie 5 sposobów dla danej reguły):
- aplikacja (na smartfona/tablet; bezpłatnie)
- email (z podaniem adresu email odbiorcy, który nie musi być Twoim adresem; bezpłatnie)
- SMS (usługa odpłatna)
- połączenie głosowe (usługa odpłatna)
- HTTP (wywołanie akcji zdalnie na Twoim serwerze; odpłatnie)
- komenda (uruchomienie podłączonego do GS1 sygnalizatora świetlno-dźwiękowego; bezpłatnie)
W panelu UbiBot wygląda to następująco:
Warto nadmienić, że powiadomienia można ustawić również dla zdarzeń nie związanych z samymi pomiarami. Między innymi możesz monitorować:
- poziom zużycia baterii w urządzeniu - system wyśle alarm po spadku napięcia do poziomu wymagającego ich szybkiej wymiany
- stan zasilania - system wyśle alarm w przypadku wypięcia kabla USB z rejestratora lub zaniku zasilania w gniazdku elektrycznym
- siłę sygnału WiFi
Zabezpieczenie pomiarów przed awarią internetu
Rejestratory UbiBot posiadają wbudowaną pamięć na 300 000 odczytów. Pozwala to na (przykładowo) zbieranie odczytu temperatury z czujnika w lodówce co 15 minut przez ponad 8 lat!
Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed awarią internetu udostępnionego przez WiFi, to możesz zakupić rejestrator temperatury i wilgotności z dodatkową obsługą transmisji przez sieć komórkową. Urządzenie pomiarowe w normalnych warunkach korzysta z sieci WiFi, a w przypadku jej awarii automatycznie przełączy się na transmisję danych komórkowych (wymaga obecności karty SIM).
Trzy modele rejestratorów UbiBot, które oferują taką możliwość to:
- WS1-Pro LTE (sprawdź cenę w sklepie)
- GS1-AL4G1RS (sprawdź cenę w sklepie)
- GS1-PL4G1RS z GPS (sprawdź cenę w sklepie)
Wybierając model z obsługą karty SIM uniezależnisz ciągły monitoring temperatury lodówki od awarii stałego łącza do internetu.
Termometr do lodówki ze szczepionkami
Cyfrowy czujnik temperatury w lodówce ze szczepionkami zapewni Ci:
- całodobowy monitoring temperatury w lodówce
- rejestrację temperatury i bezpieczne przechowywanie danych w chmurze
- spersonalizowane alarmy 24/7
- natychmiastowe powiadomienia o problemach wysyłane do dowolnych adresatów
- bezpieczeństwo szczepionek i leków
Rejestrator temperatury w lodówce z powiadomieniem sms - przykład zastosowania
"Margiotti and Kroll Paediatrics" to amerykańska prywatna firma zapewniająca opiekę zdrowotną dla swoich pacjentów. Firma jest ośrodkiem oferującym pełen zakres usług w pięciu niezależnych lokalizacjach. Została założona w 2001 roku przez Gerard Margiotti i Barry Kroll, którzy prowadzą swoją działalność medyczną pod hasłem: "Nowoczesna opieka, staromodna troskliwość".
Szczepienia dzieci w Stanach Zjednoczonych odbywają się regularnie, ponieważ amerykański harmonogram szczepień zaleca szereg szczepień dla dzieci w wieku od 1 do 23 miesięcy.
W USA placówki medyczne są zobowiązane do codziennej kontroli temperatury w lodówkach z lekami, tak aby mieć pewność, że żadna szczepionka nie znajdzie się poza strefą bezpieczną wyznaczoną pomiędzy 2°C - 8°C w lodówkach, oraz poniżej -15°C w zamrażarkach.
Przeprowadzane są comiesięczne audyty, podczas których placówki medyczne muszą być w stanie wykazać, że monitoring temperatury lodówki jest prowadzony w przejrzysty sposób, aby wykazać, że szczepionki są bezpieczne i będą skuteczne zgodnie z ich przeznaczeniem.
Wyzwanie
Wcześniej procedura kontroli temperatury w lodówce ze szczepionkami polegała na pomiarach wykonywanych ręcznie. Używano do tego standardowych termometrów i czujników. Dane te były następnie ręcznie zapisywane w karcie pomiaru temperatury.
Po uświadomieniu sobie, że jest to trudne i często niemożliwe, firma zaczęła szukać innej drogi. Drugim rozwiązaniem było zainstalowanie cyfrowych termometrów typu USB, które same rejestrowały dane. Jednak proces ten nadal wymagał ręcznego zbierania danych z każdego urządzenia, codziennego podłączania loggerów do komputera w celu przesłania zebranych danych.
W pierwszym przypadku członkowie zespołu pediatrycznego mieli za zadanie sprawdzanie termometrów ręcznie, do pięciu razy dziennie, i rejestrowanie danych w pisemnym raporcie. W drugim przypadku, mimo że proces rejestrowania danych stał się bardziej zautomatyzowany, loggery nadal wymagały pomocy ludzkiej w celu przeniesienia zapisanych danych na format umożliwiający ich archiwizację i raportowanie.
Dodatkowo przenośne rejestratory temperatury nie mogły na bieżąco poinformować o wystąpieniu przerwy w dostawie prądu. Ponieważ nie można było stwierdzić, do jakiej temperatury wzrosła temperatura szczepionek, to niezależnie od tego, czy finalnie powróciły do właściwej temperatury konieczne było pozbywanie się ich w ogromnej ilości. W sumie tracono tysiące dolarów na szczepionkach przeznaczonych do ratowania życia.
Rozwiązanie
Choć początkowo nie szukano rozwiązania opartego na rejestratorach temperatury WiFi, to firma chciała wykorzystać najnowszą dostępną technologię. Po wypróbowaniu rozwiązania z cyfrowymi loggerami USB, firma zdała sobie sprawę, że w ich przypadku zdalne zbieranie danych o temperaturze przez WiFi to jedyna właściwa droga.
Firma posiada kilka czujników rejestrujących dane przez WiFi, które rejestrują temperaturę w określonych odstępach czasu - a następnie przesyłają dane bezprzewodowo na konto w chmurze, gdzie informatyk firmy może prosto nimi zarządzać i generować na ich podstawie raporty.
Korzyści
Margiotti i Kroll wybrali czujniki bezprzewodowe ze względu na ich łatwość obsługi. Wcześniej asystenci lekarzy musieli przychodzić i zapisywać dane za pomocą notesu i długopisu do pięciu razy dziennie, co nie było zbyt praktyczne.
Kolejną zaletą zdalnego monitoringu temperatury szczepionek jest bezpieczne przechowywanie danych z czujników w chmurze. Margiotti i Kroll posiadają pięć ośrodków w różnych lokalizacjach, a dzięki systemowi ze zdalnym dostępem mogą przeglądać dane dotyczące temperatury w każdym z nich z dowolnego miejsca. Poza tym otrzymują natychmiastowe alarmy SMS, jeśli temperatura szczepionek przekroczy zdefiniowany zakres prawidłowej temperatury i w razie potrzeby mogą podjąć natychmiastowe działania naprawcze.
Dane pomiarowe są przedstawione na platformie w prosty, czytelny sposób, a jednocześnie jest to rozwiązanie profesjonalnie - firma co miesiąc dzieli się nimi z audytorami generując zbiorczy raport.
"Mieliśmy awarię podczas której nastąpiła przerwa w dostawie prądu. Nie mogliśmy stwierdzić czy temperatura szczepionek nie wykroczyła poza prawidłowe zakresy. Wcześniej oznaczało to, że trzeba było wyrzucić szczepionki warte setki dolarów. Czujniki, które teraz mamy są praktycznie bezobsługowe, a my możemy zobaczyć każdy skok lub spadek temperatury w raporcie. Czujniki są łatwe w użyciu, a dane, które zbieramy są zawsze gotowe, by dzielić się nimi co miesiąc z audytorami." Specjalista IT w "Margiotti i Kroll"
Jaki widać na powyższym przykładzie, rejestratory temperatury zapewniają skuteczne monitorowanie lodówek ze szczepionkami.